Czy warto kupować mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy jest obecnie dostępne w większości sklepów. Jest to artykuł skierowany dla osób, jakie nie tolerują laktozy. Czym różni się mleko bez laktozy od standardowego mleka? Czy warto je kupować?

Mleko bez laktozy – co to jest laktoza?

Czym jest laktoza? Laktoza jest złożonym węglowodanem składającym się z dwóch cukrów prostych: glukozy oraz galaktozy. Żeby laktoza mogła być wchłaniana przez nasz organizm musi ona być podzielona na węglowodany proste. Odpowiedzialnym za rozłożenie tychże węglowodanów jest enzym laktaza. Najwięcej enzymu laktaza mają noworodki oraz niemowlęta. Z wiekiem stężenie laktazy w jelitach obniża się oraz może doprowadzić do przyswajania laktozy przez nasz organizm. Receptą na takie wyjście może być mleko bez laktozy, natomiast również pozostałe artykuły bez laktozy takie jak sery bez laktozy lub jogurty bez laktozy.

Mleko bez laktozy – artykuły

Jakie artykuły zawierają najwięcej laktozy? Okazuje się, iż mleko nie jest na szczycie tejże piramidy, lecz jest dosyć wysoko. Najwięcej laktozy odnajdziemy w serwatce, mleku w proszku, a również w śmietance do kawy oraz mleku skondensowanym. Mleko krowie, mleko kozie lub mleko owcze ma ok. 4-5 g laktozy na 100 g produktu. Najmniej laktozy odnajdziemy w serach pleśniowych rodzaju brie lub camembert, parmezanie, serze żółtym lub serze feta.

Jakie artykuły zawierają najwięcej laktozy?

Okazuje się, iż mleko nie jest na szczycie tejże piramidy, lecz jest dosyć wysoko. Najwięcej laktozy odnajdziemy w serwatce, mleku w proszku, a również w śmietance do kawy oraz mleku zagęszczonym. Mleko krowie, mleko kozie lub mleko owcze ma ok. 4-5 g laktozy na 100 g produktu. Najmniej laktozy odnajdziemy w serach pleśniowych rodzaju brie lub camembert, parmezanie, serze żółtym lub serze feta. Trudno wyobrazić sobie życie bez mleka zwłaszcza jeśli niezwykle lubimy artykuły z niego robione czy jesteśmy fanami białej kawy. Wyjściem może być mleko bez laktozy. Czym więc jest mleko bez laktozy? To zwykłe mleko, do jakiego został dodany enzym laktaza. Jak już nadmieniliśmy powoduje on podział laktozy na glukozę oraz galaktozę. Mleko bez laktozy ma nieco odmienną barwę. Mleko bez laktozy jest ciemniejsze oraz słodsze aniżeli standardowe mleko. Mleko bez laktozy jest bezpieczne dla zdrowia. Dietetycy zalecają mleko bez laktozy osobom, jakie mają nietolerancję laktozy zarówno wrodzoną jak również nabytą. 100 g mleka bez laktozy zawiera ok. 47 kcal.

Mleko bez laktozy – skład

Z czego składa się mleko bez laktozy? Czy ma jeszcze jakieś wartości wzmacniające? Jak najbardziej tak. Mleko bez laktozy zawiera takie elementy jak: witamina A, witamina D, witamina E, witaminy z grupy B, cynk, potas, fosfor, magnez i wapń.