Różnica między mlekiem bez laktozy a mlekiem z laktozą

Mleko bez laktozy

Nie każdy może rozkoszować się smakiem mleka bez dalszych konsekwencji. Według niektórych szacunków, w każdym kraju prawie 15% populacji cierpi na tzw. nietolerancję laktozy, tzn. ciało tych osób nie jest w stanie strawić cukier znajdujący się w mleku tj. laktozę. Polacy czy inne narody z północy Europy nie cierpią na nietolerancję laktozy tak dotkliwie jak np. mieszkańcy Afryki bądź Azji. Istnieje jednak alternatywa dla tych ludzi, którzy mogą sięgnąć po prostu po mleko pozbawione laktozy.

Czym właściwie jest laktoza?

Laktoza powstaje na bazie glukozy i galaktozy i jest tym samym disacharydem. Zwyczajne mleko zawiera ok. 5 g laktozy na 100 ml. W innych produktach mlecznych jak maśle, kefirze, napojach mlecznych wartość laktozy w 100 ml różni się i wynosi od 3 do 6 g/100 m. Sama nazwa laktoza pochodzi z łaciny i jest złożeniem słowa ,,lac” tzn. ,,mleko” i ,,ose”, które w chemii służy do oznaczania cukrów.

Co się dzieje, kiedy dotknięci nietolerancją laktozy piją mleko z laktozą?

Po spożyciu mleka z laktozą chorzy cierpią na mdłości, rozwolnienie, uczucie zmęczenia i osłabienie. Do innych częstych symptomów nietolerancji laktozy należą bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenie czy wymioty. Te osoby nie posiadają w jelitach enzymu laktazy, który rozkładałby laktozę lub posiadają go w niewystarczającej ilości. Ten cukier niestrawiony dostaje się do jelita grubego i powoduje wyżej wymienione dolegliwości. Na szczęście na rynku jest dostępne mleko bez laktozy, które może posłużyć jako zamiennik dla zwykłego mleka.

Jak wytwarza się mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy pozyskuje się tak samo jak normalne mleko od krowy, jednak zostaje one poddane innej obróbce chemicznej. Podczas tego procesu galaktoza i glukoza zostają rozdzielone. To, co robi się mechanicznie, nie należy do czynności szkodliwych, ponieważ organizmy osób tolerujących laktozę przeprowadzają po prostu ten proces podczas trawienia. Organizm osób nietolerujących laktozy może z powodzeniem strawić sztucznie odseparowane składniki, glukozę i galaktozę, dlatego nie dochodzi do odczuwania dolegliwości żołądkowych.

Czy jest jakaś różnica w smaku między mlekiem z laktozą a mlekiem bez tego cukru?

Mleko bez laktozy charakteryzuje się bardziej słodkim smakiem niż normalne mleko, jednak większość konsumentów nie narzeka na tę cechę mleka bez laktozy. Powodem słodkawego posmaku jest rozdzielenie dwóch cukrów prostych glukozy i galaktozy, które tracą wtedy smak tzw. normalnego mleka.

Czy każdy może pić mleko bez laktozy?

Niestety nie, osoby bez problemu trawiące laktozę mogą spożywaniem produktów bez laktozy przysporzyć sobie wtórną nietolerancję laktozy.